فشار خون بارداری

حاملگی و فشار خون

تعریف : پره اکلامپسی به فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار پس از هفته 20 حاملگی در افرادی که قبلاً فشار خون طبیعی داشتند اطلاق می گردد. حتی افزایش جزئی در فشار خون می تواند نشانه پره اکلامپسی باشد.

بررسی پروتئین ادرار و اندازه‌گیری فشارخون در حاملگی در هر ویزیت مراقبت دوران بارداری برای تشخیص زودرس مسمومیت حاملگی یا پره‌اکلامپسی و حتی اکلامپسی ( تشنج در دوران بارداری) ضرورت دارد.

پره‌اکلامپسی یک بیماری جدی در دوران بارداری است که با فشار خون بالا، دفع پروتئین در ادرار و تجمع شدید مایع در بدن نمایان می‌شود. هرچند این عارضه بسیار جدی 1-2% موارد را شامل می شود، ولی تهدید کننده زندگی مادر و جنین متولد نشده است . هیچ راه درمان دیگری غیر از زایمان نوزاد وجود ندارد.

فاکتور های خطر:

حاملگی اول با یک همسر جدید

تاریخچه فامیلی

سن کمتر از 20  وبالای 40 سال

دیابت حاملگی

چند قلویی

چاقی

فاصله زیاد بین دو حاملگی

فشار خون قبلی مادر

مول هیداتیفرم ( یک توده یا غده خیلی نادر که از محصولات حاملگی در رحم تشکیل می شود.

ورم کلی جنین

فشار خون مادر هرچه سریعتر پس از تولد جنین به حد طبیعی برخواهد گشت .

علائم و نشانه ها:

پره اکلامپسی می تواند فاقد علامت بوده و در هر زمانی پس از هفته 20 حاملگی ایجاد شود ولی در مراحل نهایی حامگی بیشتر دیده می شود. فشارخون برای دو مرتبه با فاصله 6 ساعت بایستی بیش از90/140 باشد.
پره‌اکلامپسی باعث افزایش فشار خون و پروتئین ادرار می‌گردد. برخی از این علائم عبارت است از:

تورم دست و وصورت

سردرد

اختلالات بینایی

درد وسوزش سردل

سرگیجه

تهوع و استفراغ

عوارض جنینی:

جفت داخل رحم یک بافت بسیار خاص است که اجازه عبور اکسیژن و مواد غذایی را از طرف مادر و جنین و دور نمودن مواد زائد مثل دی‌اکسید کربن را از طرف جنین به سمت جریان خون مادر فراهم می آورد. در موارد شدید که مواد مغذی و اکسیژن به جنین نمی‌رسد جنین دچار تاخیر رشد می گردد. تمام این موارد منجربه:

کمبود اکسیژن نوزاد

هیپوگلیسمی نوزاد

تاخیر رشد داخل رحمی: تاخیر رشد داخل رحمی جنین زندگی و جان وی را به تهدید می‌اندازد و در برخی موارد لازم است تا هر چه سریعتر و علیرغم نارس بودن جنین خارج شود. از دیگر عوارض پره‌اکلامپسی کنده شدن جفت است که جفت بطور ناگهانی از دیواره رحم جدا می‌شود و بیمار دچار درد شکمی و خونریزی از واژن می‌شود. این بیماری یک اورژانس زنان است.

عوارض مادری:

دکولمان یا کندگی جفت

سندرم هلپ: در این سنددرم که با مرگ و میر بالایی همراه لست با نشانه‌های همولیز، اختلالات آنریمهای کبدی و کاهش پلاکت دیده می‌شود.

درمان :

تنها را درمان پره‌اکلامپسی زایمان جفت و جنین است. از آنجا که پره اکلامپسی فاقد علامت است، کنترل دقیق و مرتب بیمار توصیه می شود. استراحت در مراحل اولیه ممکن است بتواند فشار خون را کنترل کنند ولی در اغلب موارد به درمانهای دارویی نیاز می‌شود.اما، اگر علائم مسمویت و تاخیر رشد داخل رحمی وجود داشته باشد ختم بارداری هرچه سریعترضرورت پیدا میکند.

نزدیک انتهای بارداری: بهرصورت درمان اصلی، در حوالی 37 هفته بارداری و اواخر بارداری، زایمان جنین جفت است.
در این صورت کمترین آسیب به جنین و مادر وارد می شود. در ضمن نوزاد هم هیچ توجه خاصی نیاز نخواهد داشت و نارس نخواهد بود.

در اواسط حامگی و جنین نارس: اگر هنوز تا زمان رسیدن نوزاد فاصله زیادی باشد ولی علائم مادر شدید باشد برای حفظ مادر و جنین بایستی ختم حاملگی داده شود ولی بعلت نارس بودن جنین گاهی نیاز به توجهات و درمان ویژه خواهد داشت.

 نوع زایمان بطریقه سزارین یا زایمان طبیعی بستگی به فاکتورهای مختلف دارد که پزشک معالج بر اساس آن تصمیم گیری خواهد کرد.

استروئید: در موارد نارس بودن و قبل از 34 هفته بارداری بهتر است برای رسیده شدن ریه جنین و همچنین جلوگیری از خونریزی داخل مغزی از بتا متازون استفاده گردد. معمولاً در فاصله 24 ساعت تزریق بتامتازون انجام می‌شود و پس از 48 ساعت تاثیر خود را خواهد کرد.

خطرات بعدی :

احتمال تکرار پره-اکلامپسی در حاملگی بعدی بین 5 تا 70 درصد است.

زنانی که قبل از هفته 30 بارداری دچار پره اکلامپسی شده‌اند بیشترین خطر را برای ابتلا مجدد دارند.

زنانی که نزدیک اواخر بارداری دچار پره اکلامپسی شده‌اند فقط 5 شانس ابتلا مجدد را دارند.

نکته مهم :

از آنجا که علائمی مثل سردرد، ورم و درد شکمی در حاملگی شایع است به سختی می توان آن را شناسائی نمود. لذا در صورت بروز هر یک از علائم فوق بلافاصله به پزشک مراجعه نمائید.

 

 

Copyright © 2011 - 2021 All Rights Reserved. Dr. R. Taheripanah, Obstetrics & Genecology. Designed by: ICTA