تغییرات دوران بارداری

تغییرات دوران بارداری

دوران بارداری به سه دوره سه ماه اول، سه ماه دوم و سه ماه سوم تقسیم می شود.

سه ماهه اول :

در سه ماهه اول بارداری تغییرات زیادی برای شما اتفاق می‌افتد. همانطور که بدن شما خود را برای رشد جنین آماده می‌کند، ممکن است شما دچار تهوع، خستگی، درد پشت، تغییرات خلق و استرس شوید. بخاطر داشته باشید که این تغییرات در حاملگی طبیعی است. بسیاری از این موارد با پیشرفت بارداری شما از بین خواهند رفت. از آنجا که شرایط هر فردی متفاوت است حاملگی هم برای هر خانم متفاوت خواهد بود.

هنگامی که احساس خستگی می‌کنید، استراحت داشته باشید. اگر احساس می‌کنید استرس دارید، راهی را برای آرامش خود پیدا کنید. این مسئله را قبول کنید که زندگی معمول شما تغییر کرده است و شما باید با آن سازگاری پیدا کنید.

ویزیت شما توسط پزشک در اوایل بارداری خیلی مهم است. پزشک معالج چندین آزمایش را برای سلامت شما و جنین انجام خواهد داد. پزشک به تمامی سوالات شما در مورد مشکلات موجود و یا احتیاطات لازم در دوران بارداری پاسخ خواهد داد و تلاش بر آن خواهد بود که دوران بارداری شما براحتی سپری شود.

 شما بایستی در مورد انواع ورزشهایی که می‌توانید انجام دهید، انواع غذاهایی را میتوانید مصرف نمائید و از انجام چه فعالیتهایی پرهیز کنید بایستی اطلاعات کافی داشته باشید. توجه داشته باشید که به آنچه پزشک توصیه میکند، دقت نموده و انجام دهید . این دوران از بارداری بسیار مهم است و شما بایستی در مورد تغییراتی که در دوران بارداری ایجاد می‌شود اطلاعات کافی داشت و انتظار آن را داشته باشید.


سه ماهه دوم

هر چندسه ماهه دوم بارداری در اغلب زنان بهتر و راحت تر از سه ماهه اول تحمل و سپری می‌شود ولی بهتر است اطلاعات کافی این دوران را در اختیار داشته باشید. وزن تقریبی نوزاد شما در هفته 26 حاملگی تقریباً 1000 گرم بوده و قد او 23 سانتی متر است. در این زمان شکل ظاهری جنین شامل انگشتان دست و پا، مژ ه‌ها و ابرو تشکیل شده است.

در سه ماهه دوم بارداری تغیرات قابل توجهی در بدن شما ایجاد می شود. برخی از مشکلات سه ماهه اول برطرف می شود و شما تغییرات جدید و جالبی را تجربه خواهید کرد. تهوع صبحگاهی، خستگی، و دیگر مواردی که شما را در سه ماهه اول آزار می داد، همزمان با رشد جنین و تطابق بدن شما ناپدید می شود.

همزمان با وزن‌گیری، شکم شما بزرگتر شده و جنین شما به رشد خود ادامه می‌دهد . قبل از اتمام این سه ماهه، شما احساس می‌کنید که جنین حرکت می‌کند. اکثر زنان حرکت جنین را قبل از هفته 22 بارداری احساس می‌کنند.

شما در سه ماه دوم هر ماه بطور متوسط 2-3 کیلوگرم وزن خواهید گرفت. با توجه به این وزن‌گیری باید توجه داشته باشید که شکل بدن و وضعیت شما تغییر نموده و احتمال بروز کمردرد وجود خواهد داشت. در صورت هرگونه تغییر وضعیت و مشکل حتماً با پزشک خود درمیان بگذارید. شما بایستی در این زمان چند آزمایش از قبیل سونوگرافی که وضعیت رشد و جنس جنین را نشان می‌دهد انجام دهید. آزمایشات دیگر شامل (آمنیوسنتز، نمونه گیری از پرزهای جفتی، اندازه‌گیری تست‌های سه‌گانه و چهارگانه) سلامت جنین شما را نشان خواهد داد و در صورت هرگونه مشکل اقدام لازم بعمل خواهد آمد. این آزمایشات حتی می‌تواند نحوه مراقبتهای بارداری را در ادامه برای شما تعیین نماید.

 


سه ماهه سوم

 

تصور اینکه شما در سه ماهه سوم بارداری هستید کمی مشکل است! این بدان معنی است که در عرض مدت کوتاهی شما می‌توانید فرزند خود را در آغوش بگیرید. جنین شما به رشد و حرکت خود ادامه می‌دهد ولی بتدریج فضای رحم برای او تنگ و تنگتر می‌شود. به همین علت شما ممکن است حرکات کوچک و ظریف ر ا مثل سه ماهه دوم احساس نکنید . شما در این مدت نیاز به استراحت بیشتر داشته و احساس تنگی‌نفس میکنید. این به علت برزگ شدن جنین شما و فشار آوردن بر اندامهای دیگر مثل معده است. نگران نباشید زیرا جنین شما در وضعیت خوبی قرار دارد و تمامی این تغییرات پس از زایمان برگشت خواهد کرد.

در مرحله نهایی بارداری نیز جنین به رشد خود ادامه می‌دهد و در انتهای بارداری شما حدود 12-14 کیلوگرم افزایش وزن پیدا خواهید کرد. وزن تقریبی فرزند شما حدود 5/3 کیلوگرم خواهد بود. کودک شما قبل از تولد قادر خواهد بود که چشمان خود را باز و بسته کند و انگشتان خود را بمکد.

حتماً سوالات خود را در مورد زایمان از پزشک خود در هنگام ویزیت بپرسید. در این زمان جنین خود را برای تولد آماده می‌کند . ممکن است برای بررسی و ارزیابی نحوه زایمان لازم باشد که پزشک شما را در این زمان معاینه نماید.

 

هر چه که به زمان زایمان نزدیکتر می‌شوید، پزشک شما در مورد نحوه زایمان و عوارض و معایب هریک برای شما صحبت خواهد کرد. در برخی از موارد به علت مشکلات مادری و یا جنینی لازم می‌شود که شما سزارین شوید و با عمل جراحی نوزاد شما خارج شود. در صورت عدم مشکل و تمایل شخصی می‌توانید منتظر شروع دردهای زایمان و انجام زایمان بطریقه طبیعی باشید. همچنین در این زمان بایستی آمادگی لازم برای شیردادن به کودک خود را داشته باشید و در این زمینه می‌توانید با پزشک خود مشاوره نمائید.

 

 

Copyright © 2011 - 2021 All Rights Reserved. Dr. R. Taheripanah, Obstetrics & Genecology. Designed by: ICTA